Od Redakcji 1/2018… Perły z lamusa

Redakcja 27 lipca 2018 0
Od Redakcji 1/2018… Perły z lamusa

Słowo lamus pojawiło się w średniowieczu i oznaczało pomieszczenie, w którym przechowywano cenne przedmioty, między innymi zbroję. Później lamusy powstawały w gospodarstwach chłopskich i również składowano w nich cenne produkty: żywność, narzędzia itp. Dopiero z czasem lamusem zaczęto określać pomieszczenia na niepotrzebne, przestarzałe rzeczy, tzw. graciarnie.
Ale tak jak zmieniała się definicja lamusa, tak zmienia się moda, dając drugą szansę, wydawałoby się niepotrzebnym i pozbawionym życia, rupieciom. Obecne trendy stawiają przede wszystkim na oryginalność oraz metrykę. Rzeczy, które przetrwały próbę czasu i pięknie się starzeją, otrzymują szansę na drugą młodość. I odnosi się to do niemal wszystkich dziedzin, począwszy od przemysłu modowego, po meblarski, motoryzacyjny itp., wkraczając w naszą sferę życia codziennego.
Jestem przekonana, że wielu Czytelników „Gerontologii Współczesnej”, pamięta telewizyjny cykl w TVP 2 Perły z lamusa, w którym Zbigniew Kałużyński i Tomasz Raczek prezentowali najcenniejsze pozycje światowego kina. I tak jak dla nich perłami były stare zakurzone taśmy, tak dla mnie są nimi stare – nowe rupiecie i oldtimery. Na marginesie, określenie oldtimer posiada w języku angielskim inne znaczenie, niezwiązane wyłącznie z pojazdami, doświadczeniem zdobywanym przez lata, i taka jest również moja definicja.
Ten, kto kocha książki, powinien zrozumieć mój zachwyt „perłami”. Buszowanie po pchlich targach, wystawach, strychach jest równie fascynujące jak przeglądanie książek w antykwariatach. Rzadko wracam bez perełki, która zachwyci mnie do tego stopnia, że decyduję się na jej zakup wbrew wszelkim regułom rozsądku i powierzchni mojego mieszkania. Ale czyż muzyka ze starej winylowej płyty w świetle lampy naftowej, przy lampce dojrzałego, czerwonego wina nie brzmi cudownie miękko?
Skoro tak bardzo lubimy to co ma swoją historię, dlaczego uciekamy przed własną starością?

Zastępca Redaktora Naczelnego
mgr inż. Katarzyna Wilczyńska

Gerontologia Współczesna, 6(1), 2018, 2

Czytaj całość…

Napisz komentarz »

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij