Funkcjonowanie seniorów z depresją

Redakcja 28 lipca 2017 0
Funkcjonowanie seniorów z depresją

STRESZCZENIE
Starzenie się jest procesem nieodwracalnym w w wyniku, którego w organizmie żywym zachodzi szereg zmian. Przebiega on indywidualnie. Ponad to starzenie się jest procesem, którego nie można w żaden sposób zatrzymać, możliwe jest jedynie jego spowolnienie na przykład poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia. Depresja jest zaliczana do najczęstszych zaburzeń nastroju, które pojawiają się w wieku starczym. W okresie starości powszechność zachorowań na depresję sięga 15 %. Objawy i obraz depresji mogą przypominać objawy otępienia starczego są to m. in. zaburzenia pamięci, zobojętnienie, spadek uwagi. W wielu przypadkach w pierwszej kolejności podejrzewa się właśnie tą chorobę. Oczywiście zdarzają się przypadki jednoczesnych zachorowań na depresję i otępienie starcze. W takich sytuacjach otępienie wydaje się być o wiele głębsze niż jest w rzeczywistości. W wieku senioralnym depresja może trwać nawet do kilku miesięcy.

SŁOWA KLUCZOWE: starość, depresja, dom pomocy społecznej

ABSTRACT
Aging is an irreversible process occurring in every living organism. As a result of this process, we can observe a number of changes in the human body. Aging is primarily a process that can’t be stopped. Leading a healthy lifestyle is the only possible way to slow it down.) Depression is one of the most common mood disorders in old-age. The prevalence of this condition in old age is 15%. Its symptoms and disease pattern, like memory disorders, apathy and attention-loss are often similar to those of dementia and therefore they suggest this illness first. It is not unusual for both illnesses to appear at the same time. If it happens, depression exacerbates memory and cognitive disorders, thereby making dementia seem more serious than in fact it is. At senior age, depression can last up to several months.

KEY WORDS: oldage, depression, nursinghome

Sabina Świderska
Wydział Nauk Pedagogicznych, Dolnośląska Szkoła Wyższa TWP we Wrocławiu

Gerontologia Współczesna, 5(1), 2017, 33-36

Czytaj całość…

Napisz komentarz »

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij