Nietrzymanie moczu – czas pożegnać mity

Redakcja 5 kwietnia 2015 0
Nietrzymanie moczu – czas pożegnać mity

Problematyką diagnozowania i terapii zaburzeń trzymania moczu (NTM) lub stolca zajmuję się od kilkunastu lat w praktyce, w Gabinecie Rehabilitacji Neurologicznej i Urologicznej INNOMED, w Poznaniu, gdzie z powodzeniem stosowane są metody diagnostyki mięśni dna miednicy, oparte na elektromiografii oraz rehabilitacji z zastosowaniem elektrostymulacji. Metod terapeutycznych stosowanych w terapii zaburzeń trzymania moczu jest wiele: operacje zakładania podcewkowo taśmy lub siatki, laseroterapia, ćwiczenia mięśni miednicy zwane potocznie „ćwiczeniami Kegel’a”, farmaceutyki i suplementy diety (wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu), stożki dopochwowe, pessary (dopochwowe krążki lub kostki uciskające na cewkę, chroniące przed mimowolnym gubieniem moczu), terapia biofeedback, elektrostymulacja mięśni, trening autogenny i behawioralny (zmiana zachowań związanych z dietą i opróżnianiem pęcherza).
Wokół zaburzeń opróżniania pęcherza moczowego oraz sposobów leczenia, narosło wiele mitów, które warto wyjaśniać. W profesjonalnej terapii, respektującej zasady Evidence Based Medicine (medycyny opartej na dowodach naukowych), liczą się fakty, nie mity.

Jan Namysł
Gabinet Rehabilitacji Neurologicznej i terapii zaburzeń trzymania moczu i stolca INNOMED w Poznaniu

Gerontologia Współczesna, 3(1), 2015, 3-4

Czytaj całość…

Pełna wersja artykułu dostępna w prenumeracie i sieci salonów Empik.

Napisz komentarz »

Dalszym korzystaniem z witryny, wyrażasz zgodę na wykorzystanie cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zamknij